Suszarnia 9E i jej zastosowania

Jako doświadczony producent maszyn do obróbki produktów spożywczych wiemy jak w prawidłowy sposób obchodzić się z różnego rodzaju żywnością. Stosując nasze urządzenia można obrabiać takie składniki, jak:

  • grzyby,
  • owoce twarde i miękkie,
  • warzywa,
  • zioła,
  • mięsa i wędliny.

Poznaj nasze wskazówki dotyczące stosowania urządzenia Conveco, jakim jest suszarnia 9E oraz przykładowe sposoby
jej zastosowań zarówno dla początkujących i profesjonalistów.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o suszeniu grzybów

Początkowa faza procesu, jakim jest suszenie grzybów powinna odbywać się w temperaturze od 45 do 50°C. Kiedy zauważymy, że znaczna część wody z grzybów odparowała, możemy zwiększyć temperaturę do 70°C. Całkowity czas obróbki grzybów zależy głównie od tego jak duże kawałki włożyliśmy do urządzenia 9E – najlepiej, aby były to cienkie plastry około 5mm. Po skończonej obróbce grzyby warto przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku tak, aby zachowały swój smak, aromat, mięsistość i nie nabierały ponownie wilgoci z powietrza. Tak przygotowane w 9E grzyby mogą być używane w całości lub jako przyprawa do zup – nie tylko grzybowej, ale również barszczu lub pomidorowej.

Owoce miękkie i twarde – jak należy się z nimi obchodzić podczas suszenia?

Suszenie owoców miękkich i twardych to proces, za pomocą którego uzyskasz przekąski będące zdrowym dodatkiem do owsianek i innych dań. Mimo, że zawierają dużo cukru i nie powinno spożywać ich się bez opamiętania, to są również dobrym źródłem błonnika w codziennej diecie. Dodatkowo twarde i miękkie owoce poddane takiej obróbce świetnie chrupią, sprawiając jeszcze większą radość z jedzenia. Owoce miękkie takie jak śliwki, truskawki, banany, winogrona początkowo obrabiamy w temperaturze 45°C, a następnie, kiedy woda w większości wyparuje, w 60°C. W przypadku owoców twardych takich jak jabłka czy gruszki urządzenie 9E należy ustawić na 70°. Różnica między obróbką owoców miękkich i twardych polega na czasie – w przypadku twardych jest on znacznie krótszy. Dzieje się tak za sprawą zawartości wody, której jest więcej w miękkich owocach, przez co spędzają więcej czasu w maszynie niż twardsze gatunki.

Suszenie warzyw i sposoby na ich wykorzystanie w gospodarstwie domowym

W przypadku procesu, jakim jest suszenie warzyw sytuacja wygląda podobnie jak przy owocach twardych. Warzywa wkładamy do maszyny 9E nagrzanej na temperaturę oscylującą między 55°C a 70°C. Zastosowanie tak przyrządzonych warzyw jest inne niż w przypadku słodkich jabłek, miękkich gruszek lub bananów. Oczywiście dla wielu takie warzywa okażą się świetną przekąską, ale naszym zdaniem warto zastosować je również jako bazę do domowej wegety. Taka warzywna przyprawa nie dość, że jest tania w przygotowaniu, to również nie zawiera zbędnych dodatków czy substancji i składa się wyłącznie z wybranych przez Ciebie warzyw.

Sposób na dobrze przyrządzone, aromatyczne zioła – jak suszyć, aby nie straciły wartości odżywczych?

Kupujesz często niewielkie torebki ziół, które wykorzystujesz do doprawiania dań? Oszczędź pieniądze i przygotuj takie dodatki samodzielnie! Warzywa, grzyby i słodkie dary natury to nie jedyne produkty, które można poddać obróbce w maszynie komorowej 9E – zastosujesz ją również do ziół. Nadają się do tego nie tylko rośliny hodowane w specjalnych warunkach, ale również zioła z ogródka. Jak więc przeprowadzić proces suszenia ziół stosując urządzenie Conveco? Zioła odwadniamy w niskich temperaturach, najlepiej do 35°C, aby nie straciły swojego aromatu i właściwości leczniczych. Przed włożeniem ich do urządzenia 9E i rozpoczęciem obróbki, jaką jest suszenie ziół, odpowiednio przygotuj zioła oddzielając listki od łodygi.

Delikatne i smakowite mięsko przygotowane w suszarni 9E

Zastosowanie suszarni 9E jest bardzo szerokie, a niektórzy obrabiają w niej nawet mięso. Nic dziwnego – plasterki mięsa czy wędlin są przekąską niezwykle bogatą w białko i zaspokajają dzienne zapotrzebowanie na mięso. Cienkie plasterki mięsa suszy się w temperaturze 60-80°C przez około 6 do 24 godzin, w zależności od grubości kawałków. Takie same parametry można zastosować również do obróbki ryb. Suszenie mięsa to proces, jakiemu podlegają nawet wędliny sprzedawane w sklepach: kabanosy, kiełbasy podsuszane czy włoskie wyroby mięsne.